Używanie konopi może zmniejszyć ryzyko śmierci spowodowanej zawałem serca

Chcesz przeżyć zawał serca? Używaj konopi – twierdzą naukowcy

Nowe badanie obejmujące ponad milion dokumentacji medycznych i analiz wyników pacjentów wykazało, że osoby używające konopi mają większe szanse na przeżycie zawału serca. Czy susz konopny CBD może więc chronić przed śmiercią spowodowaną zawałem serca?

Podczas gdy naukowcy z University of Colorado twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, napisali również, że „zdecydowanie sugerują, że używanie marihuany wiąże się ze znacznym spadkiem śmiertelności w trakcie hospitalizacji” dla osób przyjmowanych z zawałem serca.

Jest to kolejne zastosowanie na rosnącej liście potencjalnych medycznych zastosowań konopi. Badania nad medycznymi właściwościami konopi są jednak utrudnione przez nielegalny status marihuany i brak wysokiej jakości marihuany do celów badawczych.

Konopie zapobiegną zawałom serca?

Marihuana i konopie mogą chronić przez zgonem spowodowanym zawałem serca

Sposób, w jaki konopie mogą wpływać na zdrowie serca, jest głównym obszarem badań naukowców. Według wyników badań finansowanych przez American Heart Association, choroby serca odpowiadają za około jedną trzecią zgonów w Stanach Zjednoczonych. Inne liczby, które pokazują problem to:

  • Każdego dnia około 2200 Amerykanów umiera z powodu chorób układu krążenia. To jedna śmierć co 40 sekund.
  • Więcej Amerykanów umiera na choroby serca, niż na raka i choroby układu oddechowego łącznie.
  • Około 92,1 miliona dorosłych Amerykanów cierpi na jakąś formę chorób układu krążenia lub cierpi z powodu następstw udaru mózgu
  • Koszty związane z chorobami układu krążenia i udarem mózgu szacuje się na ponad 316 miliardów dolarów, liczbę, która uwzględnia wydatki na zdrowie i utratę wydajności.

Przy tego rodzaju liczbach nie jest niespodzianką, że ludzie zauważają, że istnieje możliwość nowego leczenia, które może zapobiec śmierci z powodu zawału serca.

Wyniki badań

Ostre zawały mięśnia sercowego (AMI) to termin medyczny używany do opisania pacjenta, który doznał nagłego zawału serca. Aby zrozumieć, w jaki sposób marihuana może wpłynąć na osoby, które doświadczyły AMI, naukowcy z University of Colorado przeanalizowali zapisy szpitalne 1,273,897 pacjentów z AMI. Następnie skupili się na 3,854 pacjentach z tej grupy, którzy przyznali się do używania marihuany.

Naukowcy odkryli, że ci, którzy używali marihuany, mieli mniejsze ryzyko:

  • Śmierci
  • Szoku
  • Konieczności włożenia balonu do zablokowanej tętnicy

Z tych trzech, pierwsza najwyraźniej najbardziej przykuła uwagę badaczy. „Być może najbardziej uderzającym odkryciem naszych badań jest to, że używanie marihuany przed zawałem serca było związane ze zmniejszoną śmiertelnością wewnątrzszpitalną po AMI”, napisali.

Naukowcy nie mieli dokładnie jasnych odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak było, ale mieli pewne sugestie. Jedna z teorii głosi, że „użycie marihuany mogło dać użytkownikom efekt kardioprotekcyjny” dzięki aktywacji receptorów w układzie endokannabinoidowym. Autorzy badania wskazali na różne badania nad marihuaną, które wykazały, że zażywanie konopi może zwiększyć przepływ krwi, co doprowadziło do zmniejszenia ryzyka udaru.

Dodali, że to odkrycie rzeczywiście zgadza się z tym, co odkryto w poprzednich badaniach, powołując się na badania z 2017 r. Prowadzone przez naukowców z Atlanta Veterans Affairs Medical Center, Texas State University i Nassau University Medical Center w Nowym Jorku.

Badanie z 2017 r. wykazało, że używanie marihuany nie zwiększa szansy na śmiertelność wśród osób hospitalizowanych z powodu zawału serca. W tych badaniach naukowcy również analizowali ponad milion przypadków zawału serca.

Darmowa wysyłka

Nie chcesz płacić za wysyłkę? Złóż zamówienie za minimum 100zł, a my pokryjemy koszty wysyłki.

Ekspresowa dostawa

Złóż zamówienie do godziny 14:00, a paczka trafi do Ciebie już następnego dnia! (nie dotyczy weekendów)

Pełna dyskrecja

Kupując u nas możesz liczyć na dyskretną przesyłkę oraz pełną ochronę danych osobowych