420 co to znaczy? Historia 4/20, czyli dlaczego 20 kwietnia jest dniem marihuany

420 – Co znaczy i dlaczego 20 kwietnia to dzień marihuany?

Dla wielu entuzjastów konopi liczba 420 lub data 20 kwietnia (4/20) to wyjątkowy dzień, w którym konsumenci marihuany na całym świecie świętują i celebrują dzień marihuany. To idealny dzień na wzięcie udziału w wydarzeniu związanym z konopiami lub po prostu na odpoczynek i relaks z przyjaciółmi. 20 kwietnia o godzinie 4:20 po południu konsumenci na całym świecie rozpoczynają świętowanie.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z konopiami indyjskimi i nie są świadomi znaczenia i pochodzenia terminu 420, przygotowaliśmy poradnik dotyczący tego, co to znaczy 420. Skąd się wzięło palenie marihuany o 4:20? Dlaczego świętujemy akurat 20 kwietnia?

Co znaczy 420?

Co znaczy 420? Historia i definicja

Być może słyszałeś termin 420, ale niezależnie od tego, czy oznacza on porę dnia (godzina 4:20), dzień roku (20 kwietnia), czy cały styl życia, 420 jest tym, co łączy społeczność konopi indyjskich. Choć pierwotnie liczba 420 znana była jako jako godzina spotkań członków grupy Waldos (o której za chwilę), to obecnie termin ten odnosi się generalnie do konsumpcji marihuany.

Skąd się wzięło 420? Światowy dzień marihuany

Tak Kanadyjczycy świętowali 420 w 2019r.

Historia terminu 420 była tematem wielu różnych plotek, ale tylko jedna historia jest prawdziwa. Prawda jest taka, że 420 powstało jesienią 1971 r. w San Rafael High School, 30 minut na północ od San Francisco. Grupa uczniów z ekipy „the Waldos” dowiedziała się, że jeden z członków amerykańskiej straży przybrzeżnej stacjonującej w pobliskiej latarni morskiej gdzieś w lesie nieopodal uprawia marihuanę. Podobno mężczyzna wystraszył się, że jego dowódca może znaleźć uprawę, a to grozi wydaleniem ze służby. Nie chcąc marnować roślin, narysował mapę dla swojego szwagra Billa McNulty’ego, który przekazał ją swoim przyjaciołom z grupy Waldos.

Wszyscy członkowie z grupy Waldo byli sportowcami, a po zakończeniu treningów umawiali się przy szkolnym pomniku Louisa Pasteura. O której godzinie?- zgadliście – o 4:20 po południu. Zanim jednak wyruszyli do lasu uzbrojeni w mapę skarbów, w poszukiwaniu zagubionego zioła, postanowili zapalić jointa.

Poszukiwania trwały od tygodni. Każdego dnia, gdy planowali się spotkać, Waldos przypominali sobie nawzajem na korytarzach: „4:20 Louie”, frazę, która ostatecznie została skrócona do „4:20”. Niestety, schowana w lesie marihuana nigdy nie została znaleziona. Waldos nadal jednak używali swojego nowego kodu, aby zasygnalizować, że nadszedł czas na palenie, a ostatecznie 420 odwoływało się do wszystkiego, co dotyczyło konopi indyjskich.

Od tego czasu termin 420 zaczął się rozprzestrzeniać w lokalnej społeczności, a następnie po całych Stanach Zjednoczonych, aż rozpowszechnił się na cały świat. High Times podłapał ten termin i zaczął go swobodnie stosować na początku lat 90. Z biegiem lat liczba 420 stała się niezaprzeczalnym fenomenem kultury konopnej. W lutym 2016 roku Waldos wytropili Gary’ego Newmana, strażnika amerykańskiej straży przybrzeżnej, którego porzucone zioło doprowadziło do powstania 420, i wyjaśnili mu, jak ważną rolę odegrał w historii kultury konopnej.

Grupa Waldos wciąż żyje!

Waldos swoją starą mapę i pamiątki związane z 420 trzymają zamknięte w skarbcu bankowym w San Francisco. Chociaż wszyscy członkowie grupy Waldos prowadzą udane życie zawodowe, to nadal utrzymują ze sobą kontakt i nadal dokumentują swoją historię na 420waldos.com. Są dumni ze swojego wkładu w społeczność konopną i cieszą się, że każdego roku 4/20 jest obchodzone przez miliony konsumentów konopi na całym świecie.

Członkowie grupy Waldos nie nie identyfikują się ze stereotypem palaczy marihuany. Waldos palili zioło, ale nie byli typowymi archetypowymi “zjarusami”.

420 – Fakty i mity

W ciągu ostatnich lat narosło wiele mitów dotyczących 420. Niektórzy mówią, że 420 to data urodzin Adolfa Hitlera, inni twierdzą, że to liczba kannabinoidów i innych związków występujących w konopiach, a jeszcze inni uważają, że 420 to tajny kod policji używany do oznaczenia spraw związanych z konopiami. Poniżej zebraliśmy kilka najpopularniejszych mitów dotyczących cztery dwa zero.

MIT: policyjny kod oznaczający konopie to „420”

Status: FAŁSZ

Od dawna krążą pogłoski, że policyjny kod oznaczający posiadanie konopi indyjskich lub konsumpcję publiczną to „420”. „420” nie jest kodem policyjnym przypisanym do spraw związanych z konopiami (W Las Vegas jest to kod używany do oznaczenia zabójstwa).

MIT: W marihuanie jest 420 związków chemicznych.

Status: FAŁSZ

Konopie indyjskie zawierają ponad 500 możliwych do zidentyfikowania związków chemicznych, w tym 120 różnych terpenów i ponad 100 różnych kannabinoidów specyficznych dla konopi indyjskich.

MIT: Wszystkie zegary w filmie Pulp Fiction są ustawione na 4:20.

Godzina 4:20 w Pulp Fiction

Status: TROCHĘ PRAWDA, TROCHĘ FAŁSZ

Można śmiało powiedzieć, że większość zegarów w filmie Pulp Fiction jest ustawionych na 4:20, ale kilku entuzjastów konopi znalazło zegary w filmie, które ustawione są na inną godzinę. Jest to więc po części prawda, a po części fałsz, ale wciąż fajna ciekawostka filmowa, którą można opowiedzieć znajomym.

MIT: 20 kwietnia były urodziny Adolfa Hitlera

Status: PRAWDA, ALE NIE MA TO ZNACZENIA

Niestety ta informacja jest faktem, ale nie ma absolutnie nic wspólnego z marihuaną. Hitler był głupcem i nie ma żadnego związku z prawdziwym 4/20.

MIT: Pierwsza dawka dietyloamidu kwasu lizergowego (LSD) została podjęta o 4:20 po południu

Status: PRAWDA

Albert Hofmann to szwajcarski chemik, który 16 listopada 1938 r. zsyntetyzował LSD, a dopiero pięć lat później odkryto psychodeliczne właściwości kwasu lizergowego. 16 kwietnia 1943 r., podczas ponownej analizy substancji, Hofmann przypadkowo dotknął dłonią ust, połykając niewielką ilość LSD. Doświadczył pewnych ciekawych efektów psychodelicznych i postanowił prowadzić dalsze badania.

Trzy dni później, 19 kwietnia 1943 r., o godzinie 16:20 Hofmann celowo zaaplikował sobie 250 mikrogramów dietyloamidu kwasu lizergowego (LSD), co miało być pierwszym kwasowym tripem w historii. Zaczął zauważać efekty, kiedy wracał z laboratorium rowerem do domu. Oprócz 4:20 nie ma tu innego związku z konopiami, ale pomimo tego jest to fajna ciekawostka.

MIT: 4/20 to rocznica śmierci Boba Marleya.

Status: FAŁSZ

Robert Nesta Marley (oby spoczywał w pokoju) urodził się 6 lutego 1945 r. i zmarł 11 maja 1981 r. Tak więc, rocznica śmierci Boba Marleya nie przypada na 20 kwietnia.

Darmowa wysyłka

Nie chcesz płacić za wysyłkę? Złóż zamówienie za minimum 100zł, a my pokryjemy koszty wysyłki.

Ekspresowa dostawa

Złóż zamówienie do godziny 14:00, a paczka trafi do Ciebie już następnego dnia! (nie dotyczy weekendów)

Pełna dyskrecja

Kupując u nas możesz liczyć na dyskretną przesyłkę oraz pełną ochronę danych osobowych